Krnovská nemocnice má jako první v kraji špičkové neuromonitorovací zařízení

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov v těchto dnech zakoupilo a dnes poprvé také použilo unikátní zařízení v hodnotě půl milionu korun, které při operacích štítné žlázy lokalizuje hlasivkové nervy a zabraňuje jejich poškození po dobu celého chirurgického zákroku. Krnovská nemocnice, která jako první ze zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji vlastní toto zařízení, tak bude moci pacientům nabídnout operace štítné žlázy s nízkým rizikem poškození vratných nervů. „Je to jeden z nejčastějších požadavků pacientů a jednoznačně i podmínkou moderní léčby,“ uvedl ředitel zdravotnického zařízení MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Krnovská nemocnice je díky tomuto přístroji schopna poskytovat nejmodernější terapii štítné žlázy. Zařízení, které bylo pořízeno z vlastních zdrojů nemocnice, budou využívat chirurgové pro lokalizaci a ochranu pohybových nervů před poškozením už od tohoto týdne. Operační léčba štítné žlázy je jedním z nosných programů chirurgického oddělení krnovské nemocnice.

Foto 01

Přístroj pomáhá lékařům detekovat takzvané vratné nervy, které jsou zodpovědné za funkce hlasivek. Tyto nervy mají vysokou variabilitu, probíhají u štítné žlázy a při operaci je nebezpečí jejich poranění. „Tímto přístrojem jsme schopni nervy najít, určit jejich průběh a zamezit poranění. Přístroj tak významně omezí riziko poškození nervů během operace,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení MUDr. Bronislav Sedláček.

Foto 02

Poškození vratných nervů má následný vliv na hybnost hlasivek po operaci. „Pokud se během operace štítnice tyto nervy poškodí, může u pacienta dojít dokonce k poruše či ke ztrátě hlasu. Při poškození obou vratných nervů (jsou po obou stranách) by mohla operace skončit i dušením pacienta. Většinou pak pacienti končí s tracheostomií, což je trubice v průdušnici, které se lidově říká slavík,“ uvádí primář Sedláček.

Zařízení, které pomáhá snižovat rizika pro pacienta, je navrženo tak, aby splňovalo potřeby personálu operačního sálu nepřetržitým monitorováním motorických neurálních cest, které jsou během chirurgických postupů ohroženy. Jehlové elektrody, umístěné do příslušných svalů, nepřetržitě snímají svalovou činnost. K dispozici je široký rozsah stimulačních sond, jehlových elektrod a aplikátorů elektrod pro jednorázové i opakované použití. Tím se monitorovací systém neustále dožaduje reakce nervů na stimulaci a ukazuje, zda správně fungují. První dva pacienty operovala krnovská nemocnice za pomoci nového monitoringu právě dnes.

ZPRACOVALA: Eva Kijonková, mediální zástupce, mobil: 721 857 097

 

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--