SZZ Krnov se znovu zapojí do Světového týdne kojení, kojících maminek přibývá

Nemocnice v Krnově se tento týden zapojí do programu Světového a Českého týdne kojení organizovaného Laktační ligou, která podporuje práva matky a dítěte právě v této oblasti. Ve středu (14. 9. 2011 v 15 hodin) proběhne v prostorách dětského pavilonu krnovské nemocnice (Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov) akce s názvem „Veřejné zdraví začíná kojením“. „Předpokládáme, že přijdou těhotné ženy, kojící maminky a páry, které uvažují o založení rodiny. V minulých letech jsme mohli pozorovat trend rostoucího zájmu o přirozenou výživu novorozenců. S tím souvisí i zvyšující se zájem o besedy o kojení, o přípravě matky na kojení během těhotenství i o významu a přednostech mateřského mléka pro novorozence a kojence. “ uvádí primářka dětského oddělení Marie Žaloudíková.
Programem v Krnově budou provázet odbornice na problematiku, konkrétně dětská lékařka, porodní asistentka, dětská sestra a laktační poradkyně. Maminkám pomohou nejen s předporodní přípravou a porodním plánem, ale poradí také s problémy při kojení, vysvětlí význam kojení pro zdraví a obeznámí je s činností laktační poradny, která při dětském oddělení funguje déle než 2 roky. Nebude chybět ani prezentace alternativních metod dokrmování a pomůcek, včetně názorných ukázek. Zájemkyně o přednášky se nemusí bát vzít své děti, zajištěno je hlídání kvalifikovaným personálem v dětském koutku.

Foto 01

Ve spolupráci s Městskou knihovnou Krnov připravila krnovská nemocnice také výstavu věnovanou tématice kojení, která bude probíhat v září právě v prostorách knihovny. Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, jako hlavní organizátor, úspěšně provozuje laktační poradnu v rámci svého novorozeneckého a dětského oddělení. Je určena jak novopečeným maminkám, tak těm, které se na porod teprve připravují. K dispozici jsou speciálně vyškolené dětské sestry - laktační poradkyně, které poskytují kromě informací o technice či výhodách kojení také potřebnou pomoc. Výhodou pro rodičky je také „horká linka kojení“, která podává potřebné informace 24 hodin denně na telefonním čísle 554 690 416 (kontakt na novorozenecké oddělení). Na něm se všichni, kdo potřebují akutně poradit s kojením, péčí o novorozence nebo kojence, dočkají rady od dětské sestry nebo lékaře.

Foto 02

Laktační poradna je standardně otevřena na dětském oddělení v pondělí od 13 do 15 hodin, další schůzky jsou domlouvány individuálně - pro tyto potřeby je zavedeno mobilní číslo 603 557 235. Maminky si v poradně mohou za malý poplatek zapůjčit jinak velmi nákladné pomůcky pro kojení, nebo například digitální kojenecké váhy pro kontrolu váhového přírůstku svých ratolestí.

Již od roku 2002 se může SZZ Krnov díky uplatňování moderních trendů v péči o novorozence pyšnit titulem Baby Friendly Hospital, tedy „Nemocnice přátelská k dětem“. Z péče porodnice odchází 96,4 % novorozenců plně kojených, všichni absolvují screeningová vyšetření včetně sonografického vyšetření kyčlí, vyšetření očního pozadí a sluchu. Většina novorozenců má proveden i nepovinný ultrazvukový screening vrozených vad ledvin a močového systému.

Leták ke stažení: 20110913-letak-tyden_kojeni.pdf

 

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--